XII TALLINN DESIGN FESTIVAL
25.09. — 01.10.2017
Disaini Kultuur
Kataloog

25.09.2017

25.09.2017
Lennake mesipuu poole!
25.09.-01.10.2017
Piotr Socha illustratsioonid raamatust „Mesilased”.
Eesti 100. sünnipäevale pühendatud näitus keskendub ühele, kuid see-eest muljetavaldavate mõõtmetega teosele, mille autoriks on Piotr Socha. Raamat „Mesilased” äratab tähelepanu juba esimesest silmapilgust. Veelgi erilisemaks ja huvitavamaks muutub asi, kui süveneda sisusse. Andudes oma isiklikule mesinduskirele, näitavad illustraator Piotr Socha ja teksti autor Wojciech Grajkowski suurejooneliselt ja detailirohkelt nende putukate maailma: alustades mesilaste erinevatest eluetappidest tarus, liiguvad autorid läbi ajaloo, kirjeldades mesilaste ja inimeste koostööd eri aegadel – koopainimestest tänapäeva mesinikeni –, ja lõpetavad põnevate teaduslike tõikadega mesilindudest. Tänu sellele saab lugeda ja vaadata, kuidas valmib meekärg, mida ühist on mesilastel ja… dinosaurustel, milline on mesilase kandevõime ja miks Sichuani provintsis Hiinas tegelevad viljapuude tolmeldamisega putukate asemel pintsliga varustatud inimesed. Teada saab sedagi, millist teavet edastavad mesilased üksteisele oma tantsudega ning milliste hoonete katuselt võib leida linnamesilaid. Kõike seda ehivad suured kaunid pildid. Kui raamatu autorid Piotr Socha ja Wojciech Grajkowski teadnuks varem Juhan Liivi isamaalist luuletust mesipuust, mille poole igast ilmakaarest lendavad mesilased, oleksid nad ehk sellest inspireeritud pildi ka raamatusse lisanud ja meie nende jälgedes ka näitusele. Võib-olla… Meie aga võime seda pilti ette kujutada, seistes keset väikest mesilaste isamaad, mille on loonud poola autorid koos eesti mesinike, raamatu tõlkija ning näitust võõrustavate muuseumide ja raamatukogude kuraatoritega.
---
Kunstnik Piotr Socha on Poolas tuntud kui raamatu- ja ajakirjaillustraator. Eestis teatakse teda seni kui lauamängu „Super Farmer” visuaalse külje loojat ning alates veebruarist 2017 ka raamatu „Mesilased” autorit. Ta õppis Varssavi Kaunite Kunstide Akadeemia graafikaosakonnas prof Janusz Stanny raamatuillustratsiooni klassis. Illustraatorina on ta teinud kaastööd Poola olulisematele ajalehtedele ja ajakirjadele, samuti välismaistele väljaannetele. Koostöös Poola Televisiooni (TVP) ja animatsioonistuudioga Platige Image sündis telejaama uus graafiline nägu, mille eest sai Piotr Socha 1999. aastal Złoty orzełi auhinna. Peale ajakirjade ja raamatute illustreerimise tegeleb Piotr Socha lauamängude, heliraamatute, firmagraafika kujundamisega. Tema „Mesilased” on ilmunud eesti, leedu, rootsi, soome, vene, hollandi, itaalia, tšehhi, slovaki, saksa, prantsuse, inglise (kaks versiooni: UK ja USA) ja hispaania keeles. Ettevalmistamisel on väljaanded korea, jaapani, hiina jt keeltes. Erinevatel konkurssidel on „Mesilased“ viiel korral nomineeritud Poola aasta raamatu tiitlile ja on pälvinud palju auhindu: aasta raamat 2015 (PTWK, Poola Kirjastajate Liit); MUST HAVE 2015 auhind, mida annab välja Łódź Design; aasta teadusraamat 2017 Austrias (lasteraamatute kategoorias). Praegu on „Mesilased” nomineeritud Saksa lastekirjanduse auhinnale mitteilukirjandusteoste kategoorias. Ühtviisi austavaks peab autor aga enda arvamist Varssavi lähistel asuva Choboti algkooli mesilaste sõprade ringi auliikmete hulka.

Näitust esitleb Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas
koostöös kirjastustega Dwie Siostry ja Varrak ning Eesti Mesinike Liiduga

„Mesilased” teksti autoriks on Wojciech Grajkowski, eestikeelse tõlke on teinud Marius Peterson.
25.09.2017
Valguse varjud
25.09.-01.10.2017
Portselani iseloomustab peegelsile läbikumav pind, mille tingib lähtematerjaliks olev puhas kaoliin ehk portselansavi. Seda valget savi kaevandatakse juba 2000 aastat portselani sünnikoha Jingdezheni linna lähedal paiknevatest mägedest Hiinas. Kahjuks on kaoliin, mida sellest piirkonnast kaevandatakse, muutunud seoses tööstuse arenguga viimastel aastakümnetel värvuselt hallikaks ning pole enam nii puhas kui varem. See suundumus saigi mulle tõukeks projekti „Valguse varjud“ elluviimisel, millega soovin leida alternatiive portselani läbipaistvuse saavutamiseks. Läbipaistvus on üks neid omadusi, mis peab portselanil kindlasti säilima, isegi kui toore pole enam nii valge ja läbikumav. Minu uurimuse eesmärgiks on arendada välja uued säästvad materjalid, soovin leida alternatiivi puhtale (valgele) kaoliinile ning kasutada seda lähtematerjalina uute toodete valmimisel koos võimalusega jälgida kogu protsessi alates toormaterjalist kuni lõpp-produktini. Usun, et on oluline jagada seda teavet ajal, mil toote päritolu ja mõju keskkonnale muutub üha ebaselgemaks.
Elasin oma projektiga tegelemise ajal portselani sünnilinnas Jingdezhenis. Kasutasin edukalt ümbertöödeldud portselani ning saavutasin edu peaaegu lumivalge portselani valmistamisel prügilast leitud vanade portselankildude abil. Töötlesin ümber ka vanu savinõusid ja segasin neid portselaniga, mille tulemusena valmisid huvitavad mustrid. Edukad ja väärtuslikud katsed annavad võimaluse arendada tootmist laiemalt. Alustan uuesti ühisrahastamisega, et jätkata uuringuid ning nende põhjal luua uusi tooteid. Start antakse Hollandi Disaininädalal oktoobris, kuid läbi veebi on juba pragu võimalus projekti rahaliselt toetada ning saada vastu tagasitoodud originaaltooteid.

Lotte Dowes:
Avasin oma disainistuudio aastal 2011, vahetult enne kooli lõpetamist. Minu loomingut iseloomustavad erineva maailmanägemise lihtsad lahendused.
Mu tooted on praktilised ja lahendusele suunatud, eriti armastan materjale, mis on minu loomingu lähtekohaks. Intensiivsete otsingute tulemusena värvi ja kombitavuse vallas on valminud tooted, mis lausa kutsuvad end puudutama. Minu armastus portselani vastu sai alguse õpingute ajal Eindhoveni Disainiakadeemias, mil sellega tutvust tegin ning õppisin tundma võimalusi portselaniga töötamisel - põhiomadused läbipaistvus ja õrnus on tähtsal kohal ka minu loomingus.

26.09.2017

27.09.2017

28.09.2017

29.09.2017

30.09.2017

01.10.2017