XVII TALLINN DESIGN FESTIVAL
19.09.—25.09.2022
          Green-Being: WTF?*

Jaga üritust

Kuraatorituur Näitusel „Maailm läbi esemete" & FILMIÕHTU "Graphic Means"

21.09—25.09.2022
K kl 11—18; N kl 11 —20; R—P kl 11—18

Kuraatorituur näitusel “Maailm läbi esemete” N 22.09 kl 17.30
Filmiõhtu: Graphic Means (USA 2017) N 22.09 kl 19.30
Moekollektsiooni disainiprotsess: Anu Samarüütli töötuba L 24.09 kl 12

@ Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum; Lai 17, Tallinn
Pilet 4 / 6 / 8 €; filmiõhtu tasuta

Disain on valdkond, mis paikneb kunsti, käsitöö ja tööstuse ristumiskohas. Sellelt seisukohalt vaadeldes on disain aja jooksul peegeldanud kultuurilisi, ühiskondlikke ja majanduslikke muutusi. Naiste mõju ja panus nendesse muutustesse on üha kasvanud. Nad etendavad aktivsete peategelaste, sõltumatute mängijate ja mõtlejate, mitte muusade ja toetajate rolli. Viimasel kümnendil on teadlikkus ja terviklik mõtlemine muutunud disainiprotsessides tähtsamaks kui efektsed ja lühiajalised sooritusomadused, mida oleme disainis varem näinud.

Näitus „Maailm läbi esemete“ keskendub nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil tegutsevatele Poola naisdisaineritele. Näitusel on väljas valik disainiesemeid, mis annavad ülevaate Poolas toimuvatest muutustest. Keskendusime 16 naisdisainerile ja nende loodud disainiesemetele. Kohtusime igaühega mitu korda, et vestelda inspiratsiooniallikatest ja loomeprotsessidest, isiklikest strateegiatest ja lähenemisest materjalile.

Esemete kaudu võime tundma õppida riike ja ühiskondi, aga ka üksikute disaineritelugusid. Näitusel eksponeeritud esemed kuuluvad eri kategooriatesse – tööstuslikust seeriatootmisest ainulaadsete disainiesemeteni. Ka disainerite lähenemisviis erineb, ulatudes põgusatest, sihipärastest ja pragmaa listest protsessidest kunstilise, intuitiivse uurimistööni või koguni loomingulise vabaduse otsinguteni. Mõned disainerid on loojad, teised juhivad tootmisprotsesse, kolmandad on probleemilahendajad, neljandad aga pealtvaatajad. 

Poola ekspositisoon:

Kuraatorid: Agnieszka Jacobson-Cielecka, Gian Luca Amadei, Dario Lombardi
Näituse kujundus: Dominika Janicka
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka

Eesti ekspositsioon:

Kuraator: Triin Jerlei
Näituse kujundus: Maria Pukk, Ivar Lubjak / Oaas Arhitektid
Kujunduses on kasutatud arhitektuuribüroo 3+1 poolt väljatöötatud eksponeerimismooduleid.
Graafiline kujundus: Kasia Kubicka, Indrek Sirkel
Fotograaf: Rene Suurkaev
Toetaja: Eesti Kultuurkapital


Näituse kuraatorid Agnieszka Jacobson-Cielecka (Poola) ja Triin Jerlei (Eesti) viivad Disainiöö raames neljapäeval kl 17.30 läbi kuraatorituuri, mis näitusel osalevaid disainereid ja Poola ja Eesti kaasaegset disainimaastikku lähemalt tutvustavad.

Filmiõhtu toimub pärast seda kell 19.30. Dokumentaalfilm „Graphic Means“ (2016, USA) uurib graafilise disaini arengut 1950ndatest kuni 1990ndateni. Sellest on möödunud enam kui 30 aastat, kui lauaarvuti muutis graafilise disaini loomist ja olemust. Aastakümnete vältel enne seda panid usinate tööliste käed ning mitmesugused spetsiaalsed masinad hoolikalt kokku tähed ja pildi enne nende trükki saatmist.

#disainimuuseum
www.etdm.ee
Facebook
Instagram