XVIII Tallinn Design Festival
18.-24.09.23
DISAIN 4.0
XVIII Disainiöö toimub 18.–24. septembril 2023 Krulli kvartalis. Festivali fookus „DISAIN 4.0. AI: tööstus või töötus?“ uurib tehisintellekti mõju disainisektorile. Tutvu mahuka programmiga SIIN!

Põhiüritused 2023

Standard esitleb: Kai Stania

Standard esitleb Disainiööl maailmakuulsa disaineri Kai Staniaga kiireteks kohtumiseks mõeldud tootesarja Connect ja avab vahetul vestlusõhtul uusi rakursse, kuhu büroo sisustuse maastik peatselt algaval 2024. aastal liigub. 

Kai Stania on auhinnatud Austria disainer, kes otsib oma töös esteetika ja funktsionaalsuse sümbioosi. Ta on töötanud alates 1990-ndatest brändidele nagu Team7, Wittmann ja Bene. Muuhulgas on ta disaininud pastaka Hugo Bossile ja tema looming on jõudnud James Bondi Quantum of Solace filmi vahendusel kinoekraanidele üle kogu maailma.




Alustame Krulli kvartalis Sisustus+ minimessil 22. septembril kell 16. Oodatud on kõik sisekujunduse huvilised.


Palun anna oma tulekust teada kairi.pops@standard.ee.


PechaKucha Night
Tähelepanu... valmis olla.... start! Välkloenguformaat PechaKucha tuleb taas Disainiööle. PechaKucha on 2003. aastal Tokios paikneva arhitektibüroo Klein&Dytham disainerite poolt välja mőeldud viis, kuidas ideid ja loomingut teistega jagada.

Igal esinejal on vőimalik esitada oma idee 20 pildiga, igat pilti näitab arvuti 20 sekundit. Kokku kestab ettekanne 6 minutit ja 40 sekundit: taoline formaat tagab ettekannete värskuse. PechaKucha on muutunud globaalseks nähtuseks, toimudes regulaarselt üle 400 linnas.

Teie ette tulevad
▶︎ Karl Joonas Alamaa ja Lisette Sivard
▶︎ Lauri Läänelaid
▶︎ Sandra Nuut
▶︎ Berivan Atik
▶︎ Magnus Nilsson
▶︎ Riho Tiivel
▶︎ Anna-Maria
▶︎ Shangyun Wu
▶︎ Yuka Takahashi & Pekka Harni
▶︎ Kai Stania
▶︎ Lauri Antalainen


PechaKucha Night Tallinn esindaja ning kontakt on Svetla Gocheva.




#pechakuchanights
#pechakuchatallinn

Disainitänav
Ka sel sügisel avatakse festivalinädalavahetusel Disainitänav, millel liiklemiseks pole juhiluba tarvis ning jalakäijaruumi jagub kõigile.

Kulge rahulikult keset head disaini, sest oma aadress on nii parimal moe-, aksessuaari-, toote- kui ka sisustusdisainil.

Lisainfo: cristopher@disainioo.ee




Osalevad disainerid:

Agnes Veski Jewelry
AKEM
Allar Altmets
ALPAKA
Anneli Tammik EHTED
ÄRNI BLUM
B'MOR STUDIO
Berrichi Skincare
BIBZART
Botanic Garden
carolxott


D'DIFFERENCE
DESIGN BY SETE
Eesti Rahvusraamatukogu
EHITIS
Eleriin Seim Stuudio
Elize Hiiop Jewellery
ELLEN RICHARD
Emely Sulg Design
Emma-Elfriide kübarad
Epp Ilveste
Etnowerk
Eva Oherjus Design
Fashon Consult OÜ
Flyinhome
FOLKLORE Reuse & Repair
FreakyFoxx
Frida Hats
GEAL
Gerda Retter Disain
Glass Berries
Helena Tikunova Design
Hyrv


IGLÀ
IGIBORA
IKIGI
Illustrations STUDIO
Inga Kalistru Ehted
Inga Radikainen / Leather accessories and shoe design
Jaana Trauss Design
Jana Jaanson Design
Janika Mägi
JOLO
Julieta Erdocia
Kadi Veesaar Jewellery
Kadri Kruus - Bags and Accessories
Karen Milistver
Katreen Flowers
Katré - Katre Arula
Keiu Koppel autoriehted
KELEI
KENA
K i l l u d
Kirbel Klaasistuudio
Kirill Safonov
Kity Disain
Kolo|ring Design
KOOSdisain
Kristiina Laurits
Kristiina Ploom Jewellery


LaKreem
Laura Saks
Lex Darbnīca
Liisa Kanemägi
Lõngast loodud / Riine Latserus
LÕÕM
LUKS
Lysa
Mai Attire
Maria Rästa Design
Mari-Liis Makus Glass Design
MARI MASSO MILLINERY
MIRGOODS
Moruq Atelier
NADA
Natali Ceramics NK8F8
Nordhale
NRTN Jewellery
NVBYK
OOMYO
OÜ Kekaa


PATRICK SOOME
PineWine
PINWINGS
PIPIK
Piret Kuresaar
Piret Loog
Pits Ilus
Pure Shores artisan
Raili Nõlvak
RAJA STYLE
Reflective Zoo
Ruth Terras


Seco by Jane Aus
SEIK
Sheshinabags
Siret Design
Studio 14
Stuudio Standard
Südaöö
Tiina Andron
Triinu Traumann brand
Uduvill
WALTINBAGS
Woolish
Yanantin Alpaca OÜ



„LOODUD ITAALIAS. Võimatu võimalikuks muutmine“

Tänavuse Disainiöö keskseks näituseks on „LOODUD ITAALIAS. Võimatu võimalikuks muutmine", mis koondab arvukalt omanäolisi lugusid, püüdes visandada Itaalia mitmekülgse tootmissektori kvaliteeti ja eripärasid.

Nende rahvuslike näidete hulgas paistavad silma kangekaelne otsing täiuslikkuse järele, itaallaste tuntud vaim, mis kannab uusi lahendusi ning pidev tung katsetada ja materjalide piire nihutada.

Näituse eesmärk on pakkuda Itaalia tööstussüsteemist laiaulatuslikku pilti. Näitus ei pretendeeri olema entsüklopeediline ega ammendav ülevaade, vaid sissejuhatus Itaalia tööstuse iseloomulike objektide ja esemete hämmastavasse mitmekesisusse, mis omakorda aitab kirjeldada Itaalia tootmisviiside keerukust.

Itaalia tööstuse erisugusus peegeldab ka kohaliku loodusmaastiku mitmekesisust, mis on hämmastavalt ainulaadne (Alpidest mereni, tasandikest ja orgudest Apenniinide, vulkaanide ja saarteni...). Sellest vaatenurgast lähtuvalt on üks näituse eesmärk ka illustreerida loodusliku keerukuse tähtsust ja seda, kuidas maastikudki peegelduvad riigi tööstustoodetes.

Näitust organiseerib Itaalia Saatkond koostöös Eesti Disainerite Liiduga ning seda toetab Itaalia Välis- ja Rahvusvahelise Koostöö Ministeerium.

Kuraatorid
Odo Fioravanti, Giulio Iacchetti, Francesca Picchi

Näitusedisain
Mario Trimarchi

Ettevõtted
Abet Laminati, ALPI, Brembo, Coex, Crea Concrete Design, Cressi Sub, Dainese, Directa Plus, Eumakers, Falci, Fizik, Fontana, Foscarini, GAM, Gemar, Grivel, K-Array, Kong, Landucci, Limonta, Magis, Nonino, Novamont, Omnicos Group, Pedrali, Petroceramics, Plastitalia, Springa, Tecno Tessile Adler, Terre Davis, Vibram

Promootor
Itaalia välis- ja rahvusvahelise koostöö ministeerium








Uudne materjalidisaini näitus „MATERIAL II“
Eesti Kunstiakadeemia DiMa labor tegeleb ringdisaini ning uute jätkusuutlike materjalide arendamisega. Ringdisaini roll on toodetele ja teenustele uuenduslike lahenduste loomine, rõhutades loodusvarade mõistlikku tarbimist, jäätmete vähendamist ja uute innovaatiliste ärimudelite loomist. 

Näitusel „MATERIAL II“ 
üllatavad Eesti materjalidisainerid toodetega vetikatest, mütseelist ja bakteriaalsest tselluloosist.

Eesti Disainerite Liidu (EDL) ja Eesti Kunstiakadeemia (EKA) koostöös valminud näitus toob kokku teadlaste, ettevõtete ja disainerite poolt arendatud uudsed materjalid ja tehnoloogiad ning avab, kuidas on keskkonnakriisis muutumas ressursi ja materjaliloome tähendus. 


Näituse kuraatorid on Stuudio Aine materjalidisainerid Kärt Ojavee, Annika Kaldoja, Marie Vihmar; kujunduse autor on Annika Kaldoja ja visuaali on kujundanud Mirjam Reili.

Esmakordselt esitleti näitust MATERIAL II 2023. aasta jaanuaris Mexico Citys, seejärel rändas väljapanek Veneetsia disainibiennaalile.

Osalejad: Reet Aus, Airi Gailit, Erik Heiki Veelmaa, Juss Heinsalu, Heiter X, Geidi Hein, Annika Kaldoja, Astri Kaljus, Katrin Kabun, Madis Kaasik, Siim Karro, Katarina Kruus, Karl Kukk, Marta Konovalov, Karolin Kärm, Merlin Meremaa, Juulia Aleksandra Mikson, Erki Nagla, Kärt Ojavee, Cärol Ott, Riina Õun, Maria Kristiin Peterson, Sander Õun /Suckõrs, Tiia Plamus, Sirje Sasi, Indrė Spitrytė, Oksana Teder, Marie Vihmar, Ines-Issa Villido.

dima.artun.ee
www.artun.ee 
Facebook
LinkedIn


Näitusel „MATERIAL II“ on esindatud ka Heiter X-i skulptuursete serveerimisnõude seeriasse kuuluv ese, mis on valmistatud jätkusuutlikest ja ümbertöödeldud materjalidest ning toidujäätmetest. Mound Collection on saanud inspiratsiooni jäätmemägedest ja lõimib endas materjale nagu kanep, savi, lubi, krohv, tatra kestad, makadaamia pähkli koored ja teisi jääke, sealhulgas neid, mis pärinevad Heiter X-i eelmise installatsiooni „Terra Firma“ ehitusest, samuti toidujäätmeid, mis on tekkinud sündmustel, kus installatsiooni eksponeeriti. Iga ese kollektsioonis on käsitsi valmistatud ja oma ebatäiuslikkustega ainulaadne.
Disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek 

Disainiöö festivali üheks põhiosaks kujunenud disaini- ja arhitektuurikoolide näitus on tormiliselt muutuvas maailmas aina tähtsam, sest kas pole just haridus- ja teadusasutused need kohad, kus mäng katsetamise ning traditsiooni vahel “päeva päästab”? Erinevate globaalsete kriiside varjus on nooruslikku ja nutikat disainivalgust üha enam tarvis.

Väljapanekus osalevad Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini, ehte- ja sepakunsti, moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisaini ning sisearhitektuuri osakonnad; Kõrgem Kunstikool Pallas; Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia ning Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri õppetool.

__________________________________


Aeglus: EKA tootedisaini osakond


https://www.artun.ee/erialad/tootedisain/
Facebook
Instagram


Selleaastase tootedisaini osakonna väljapaneku märksõnaks on „aeglus“ - aeglane mõtlemine, süvenemine ja kohaliku lahtimõtestamine, ressursside säästlik kasutamine ja sügavuti mõtlemine, olemasoleva tootmisvõimekuse kaardistamine ja tööstusdisaini kui valdkonna vastutustundlik arendamine ja kohandamine 21. sajandi Eesti ja maailma väljakutsetele.


Esitlevate tööde hulgast leiab teise kursuse stuudioprojektina valminud valgustid ning kolmanda kursuse parimad lõputööd.

__________________________________


Vasaraga kodeeritud: EKA ehte- ja sepakunsti osakond

www.artun.ee/erialad/ehte-ja-sepakunst/
Facebook
Instagram
#ehejasepis #metall #eka


John Cage ütles, et muusikatüki kirjutamine ja sellest teosest mõtlemine on kaks erinevat mõtlemist. Sepa töö põhineb semiootilisel topeltkodeeritusel – digitaal- ja analoogkoodi vahelisel tantsul. Tulenevalt ladina tüvest digitus, mis tähendab sõrme või varvast, aitab esimene tegeleda loendamise, kirjutamise, sildistamisega, analoogkood aga võimaldab neid märke ära tunda, konteksti panna, mõtestada. Digikoodis otsitakse tõde sõna ja numbriga, analoogis läbi füüsilise kontakti materjaliga. Sedasi ei ületa üks tehnoloogia teist, vaid võrgustub lõputute võimalustega tähendusväljaks.
__________________________________



Padjapiir: EKA moe-, tekstiili- ja aksessuaaridisain

https://www.artun.ee/mood-tekstiil-aksessuaar/
Instagram
Facebook
#padjapiir #ekspermentaalvorm #pillowsbrink #experimentalform


Kust algab ärkvelolek? Kust uni? Sageli võiks ühest teise kulgemise portaaliks pidada patja - seda pehmet kaaslast ärkveloleku ja une piiril. Kuid mis siis, kui laduda see kahe maailma vahe ääreni täis pehmet massi?


Antud mõttest võrsusid 19 eksperimentaalvormi EKA moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengitelt, kelle ainsateks lähtepunktideks olid katsealdis meel ja mägede viisi vatti, tekke ning muid pehmeid jääkmaterjale. Seekord toimis taaskasutus aga kahel eri tasandil. Enne kui tudengid materjalid enda käsutusse said, õmmeldi nende paremikust voodiriideid siia saabunud ukraina põgenikele.
__________________________________


EKA Aksessuaar x CIRRUS/Nordplus: Kantavad 3D prinditud jalatsid

https://www.artun.ee/erialad/aksessuaar/ulevaade/
Instagram
Facebook
#3dprintedshoes #3dshoes #footweardesign #shoedesign #footwearmanufacturing


Footwearology Lab-i juhendatud rahvusvahelise suvise intensiivkursuse eesmärgiks oli tutvustada jalatsite disaini ja valmistamise tulevikku tehisintellekti ja 3D-printimise tehnoloogiate kombineerimise võimaluste läbi.


Erinevate generatiivsete AI-rakenduste abil loodud 2D- ja 3D-formaadis jalatsidisaini kontseptsioonid kanti üle olemasolevale jalatsi 3D-mudelile ning seejärel prinditi painduvast filamendist, taaskasutatavast plastikust sobivas suuruses käidavad jalanõud.


Foto @benjometry.

__________________________________


Mõõdutunne: EKA sisearhitektuur / Sense of Measure: EAA Interior Architecture

https://www.artun.ee/erialad/sisearhitektuur
Instagram
#ekasisearhitektuur


Kevadel 2023 keskendus EKA sisearhitektuuri MA erialastuudio ökoloogilistele ehitusmaterjalidele. Juhendajad Roland Reemaa ja Hannah Segerkrantz võtsid koostöös Eestimaaehituse kompetentsikeskusega vaatluse alla (sise)arhitektuuri antropotseeni ajastul ning koos tudengitega õpiti omal käel tundma ehitusvaldkonnas igapäevaselt kasutatavaid materjale, nende päritolu ja keskkondi, kust neid hangitakse, töödeldakse ja kasutatakse. Kursus otsis kohalikke alternatiive ekstraktivismile ning arutles nende rakendatavuse üle disainipraktikas.
__________________________________


Disain OFFline / ONline: Pallas University of Applied Sciences


#pallas #pallasdisain #pallastekstiil #pallasmeedia #pallasnahk #pallasmoobel
pallasart.ee
Facebook
Instagram

Millest algab disaineri vastutus? Olulise teema märkamine ja lahenduse pakkumine eeldab teadlikku valikut, koostööoskust ja tasakaalu leidmist digitaalse, visuaalse ja käegakatsutava vahel. Kõik tööriistad vajavad oskuslikku kasutamist ja treenitud silma. Pallase väljapanek „Disain OFFline / ONline“ näitab visuaalselt ära iga töö tarbeks kasutatud digitaalsete tööriistade osakaalu, aga iga lahenduse tulemuslikkuse määravad disaineri teadmised ja oskused.


Mängulise puhkeala loovad jääkmaterjalist objektid, mis kutsuvad proovima ja toodete elukaare pikendamise võimaluste üle kaasa mõtlema.

__________________________________


Taasleiutades jalgratast: TLÜ Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala

tlu.ee/haapsalu/kasitootehnoloogiad-ja-disain
@tehnoloogiadjadisain
#liikumisaasta #vanastuus #uusleiutamine #kiiver


Haapsalu Kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala näitus kutsub vaatama ja kaasa mõtlema uusleiutamise teemal. Katsetame ja otsime jätku juba ammustest aegadest tuttavale jalgrattasõidule ning esitleme kiivreid, mille kandmise soov ületaks ebamugavuse.
__________________________________


Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia

#tyvka #viljandikultuuriakadeemia
viljandi.ut.ee/et
Facebook
Instagram


Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärandtehnoloogia erialad ühendavad endas väga hea käsitööoskuse, pärandi tundmise ja loomingulise mõtte. Meie tegevuse eesmärgiks on rakendada pärandis leiduvad väärtused vastutustundlikul ja kestlikul viisil kaasaegse ühiskonna teenistusse. Ülikooli osana väärtustame uurimis- ja arendustööd.

Rakenduskõrghariduse tasemel saab meie juures õppida tekstiili, metallitöö, ehituse ja ringtehnoloogia erialadel (UUS!), magistritasemel kultuuripärandi loovat rakendust ja õpetamisoskusi.

__________________________________


Eesti Maaülikooli Maastikuarhitektuuri õppetool

pk.emu.ee/struktuur/maastikuarhitektuur/
Facebook
Instagram


Eesti rohelises ülikoolis – Eesti Maaülikoolis olev Maastikuarhitektuuri õppetool on ainus haridusüksus riigis, mis pakub maastikuarhitektuuri bakalaureuse- ja magistriõpet ühe tervikuna. Valdkond ühendab endas loodus- ja sotsiaalteadused, kunsti, humanitaaria ning planeerimisega. Üliõpilased arendavad oskusi planeerimisest ja ruumiloomest erinevatel ruumiskaaladel, eesmärgiga parandada inimeste elukvaliteeti, olla keskkonnahoidlik ning reflekteerida kultuurilist mitmekesisust ja pärandit. Meie õppetöö on ühendatud teadustööga, eriti sidudes maastiku rahvatervise ning inimeste heaoluga.

__________________________________

Giidiga tuurID (PoCo x Disainiöö)

Disainiöö raames ootame huvilisi giidiga tuuridele! Avastusretk läbi muuseumi kestab orienteetuvalt 1h-1,5h. Käsitleme erinevaid ajastuid, tutvume Eesti popkunstnike teostega. Räägime põnevaid lugusid maailma suurnimedest, mõtiskleme teoste sõnumite üle, uurime ja avastame teoste detaile.

Nädala esimest ja kolmandat ringkäiku (18. ja 20. sept) juhib PoCo asutaja Linnar Viik.

Tuurid toimuvad E-P (18.-24. september) algusega kell 18:00. Kestab orienteeruvalt 1-1.5 tundi. Pilet 15€. Eesti keeles.

Kohtade arv piiratud, piletid 
eelmüügist!


PoCo on Tallinnas asuv popkunsti maailmamuuseum. Ekspositsioonis on esindatud Warhol, Banksy, Koons, Lichtenstein, Haring, Hirst, Hockney, Basquiat, Kusama ja teised suured nimed. 

Popkunst on iroonia, ühiskonnakriitika ja mõttemängu sümbioos. Popkunst ei saa kunagi otsa, kuna poliitikud ja ühiskondlikud tungid loovad kogu aeg uusi võimalusi protestiks, irooniaks ja lihtsalt lustimiseks. PoCo pakub popkunsti klassikat ja üllatab kogu aeg millegi uuega.


TUTVU KOGU programmIGA!

FESTIVALi VIDEOd JA FOTOD


Disainiöö 2023 peapartnerid: