Tänavuse Disainiöö fookuses on tehisintellekti mõju disainisektorile.
18.- 24. septembrini toimub Krulli tehases järjekorras juba kaheksateistkümnes disainifestival Disainiöö, seekordse teemafookusega „DESIGN 4.0. AI: tööstus või töötus?“. Maailmas hetkel üliaktuaalset AI teemat, selle võimalusi ja ohte disainisektorile, käsitlevad Disainiöö raames aset leidval konverentsil Eesti ja rahvusvahelised eksperdid. Koostööpartneriteks disaini kõrgkoolid, Itaalia Saatkond, Suurbritannia disaini- ja kunstiplatvorm Arts Thread, Valgusfestival jt.
„Disainiöö festival võtab igal aastal fookusesse disainiskeene kõige olulisemad teemad, seekord siis tehisintellekti, tööstuse ja tehnoloogia arengu ning selle mõjud disainiloojatele. Aastatega on Disainiööst kujunenud Baltimaade suurim disainisündmus, mida külastab igal aastal üle kümne tuhande huvilise nii Eestist kui välismaalt. Lisaks peateemale keskenduva konverentsi, toimub festivali raames rohkelt näitusi ja töötubasid, näeb kestlikku rõivamoodi ning kuuleb huvitavaid teemakäsitlusi PechaKucha välkloengute raames, seega avastamist jäktub nii disainimaastikul professionaalsel tasemel tegutsejatele kui ka lihtsalt valdkonnast huvitatutele, eraldi oleme mõelnud läbi kaasavate tegevuste ka kõige väiksematele külalistele,“ tutvustas toimuva hakkavat lähemalt Eesti Disainerite Liidu president ja Disainiöö peakorraldaja, Ilona Gurjanova.
XVIII Disainiöö toimub Krulli kvartalis, mis sobib nii festivali teema kui Disainiöö missiooniga tõsta fookusesse seni mahajäetud ja vähekülastatud arhitektuurimälestised ning tööstushooned, mis on teel uuele ärkamisele. „Krulli kvartal on avatud loomingulistele inimestele ja ideedele, julgetele mõtetele ja tegudele. Põhja-Tallinna südames asuv tööstuspiirkond on inimestele külastamiseks lahti aastaringselt ning mida rohkem kultuuri siin vormi võtab, seda enam saab ta ka linnaruumi osaks. Tänavuse Disainiöö teema liidab ajaloo ja tuleviku, nii nagu ka Krulli kvartal lähiaastatel plaanib teha," rääkis Kristin Kaasik, Krulli kvartali sisujuht.
Disainiöö üks tähtsamaid sündmusi on rahvusvaheline konverents “DESIGN 4.0. AI: Industrial (un)employment?”, peaesinejaks Darren Yeo Singapurist. Moesektori digiinnovatsioonist räägib Xenia Joost. Lisaks kuuluvad programmi pidulik tantsuline avaetendus, rõivadisainietendus D_O_M, disainijutud ja PechaKucha välkloengud, erinevad biodisaini töötoad, valgusinstallatsioonide väljapanek „Tsoon“, nädalavahetuse disainiturg Disainitänav, esmakordselt SISUSTUS+ minimess sisustus- ja tööstustoodetele ning läbi satelliitide toimuvad avatud stuudiod, galeriid, ekskursioonid ja muud põnevad üritused üle terve linna. Väikesi külastajaid ootab taaskasutusmaterjalidest loodud lastenurk Minitics ning lasteprogramm, mille muudavad eriti põnevaks robootikaeksperdid.
Tulemata ei jää ka mitmekülgne näituste ja väljapanekute osa. Selle aasta Disainiöö peanäituseks on koostöös Itaalia Saatkonnaga toimuv Itaalia tööstusdisaininäitus „Created in Italy“, lisaks väärivad külastamist näiteks Eesti Disainikoolide lõputööde näitus, ArtsThreadi (Inglismaa) ülemaailmne disainierialade parimaid lõputöid koondav „Design Graduate Show“ koosöös Gucciga, Haapsalu Graafilise Disaini Fesivali plakatinäitus „Lootusrikkas“, koostöös EKA DiMA ja Tartu Ülikooliga valmiv materjalidisaininäitus „Aine-Material II“, EKA eksperimentaalvormide näitus „Padjapiir“, läbilõikena Eesti mööbli, valgustite ja sisustustoodete väljapanek.
Disainiöö eelüritus on seotud Eesti rõivadisainiga ja see toimub 5.09 Helsinkis koostöös Eesti Majaga
Hoia täieneval XVIII Disainiöö sündmuste kaval pilk peal ka meie Facebookis!
Vaata 2022 festivali muljeid siit.
Vaata 2021 festivali muljeid siit.
Vaata 2020 festivali muljeid siit.
Vaata 2019 festivali muljeid siit.
Vaata 2018 festivali muljeid siit.
Vaata 2017 festivali muljeid siit.
Vaata 2016 festivali muljeid siit.