Rahvusvaheline konverents „DESIGN 4.0. AI: tööstus või töötus?“


N 21.09.2023 kl 11.00—17.00 
Hind 49 € (lõunaga) / EDL liikmetele tasuta
@ Kasvuhoone / Design 2, Krulli Kvartal  

Registreeri SIIN


 

Seeaastasel Disainiöö konverentsil toimuvad arutelud tehisintellekti tormilise arengu ja kasutuselevõtu teemadel. Muuhulgas ennustatakse AI mõju disainisektorile, kaalutletakse plusse ja miinuseid ning antakse ka praktilist nõu. Eeldatavasti võtab ühiskond muutused, mis peegelduvad ka majanduses ja igapäevaelus, järk-järgult omaks. Mis positsioonile jäävad disainerid ning milliseks kujuneb nendepoolne uue ajastu vastuvõtt? 

Kas uued ajad nõuavad uudse mõtlemisega disainerit? Mis on Design 4.0? Kas disainerid suudavad tehisintellektiga võistelda? Kas disaineritel on oht töötuks jääda? Kas digitaalne kultuur aitab ka meie keskkondlikku jalajälge vähendada? 

Nendele ja paljudele teistele küsimustele annavad vastuse Eesti ja rahvusvahelised eksperdid Surya Vanka (USA), Carlo Branzaglia (Itaalia), Darren Yeo (Singapur), Xenia Joost (Eesti), Haeun Kim (Lõuna-Korea), Hugo Jonasson (Rootsi) ning Jaan Aru (Eesti).


Konverentsi ajakava

10.45    Kogunemine ja kohv

11.00     Sissejuhatus

    Ilona Gurjanova (EST)

Founder and Main Organiser of the Tallinn Design Festival / President of Estonian Association of Designers / Designer / Curator

 

11.15     Design & AI: The Next Oppenheimer Moment?

              Surya Vanka (USA)

Industrial and Digital Designer / Founder of Authentic & DesignSwarms / Director of the Industrial Designers Society of America / President of the Seattle Design Festival / Fellow at the Center for Advanced Study / Director of UX at Microsoft

 

12.00     Design and AI. Evidence based practice / practice     based evidence

              Carlo Branzaglia (ITA)

Ambassador of the Postgraduate School, IED Milan / Member of ADI Board of Director / Teacher at the Academy of Fine Arts Bologna

 

12.30     Design 4.0: Leading Design in the New Industry

              Darren Yeo (SGP)

Practitioner in Design Innovation & Design Thinking / MSc in Innovation, Entrepreneurship and Management / BA (Hons.) in Industrial Design

 

13.00     Lõuna

 

14.00     Sustainable Fashion in the Digital Age: Embracing     Design 4.0

              Xenia Joost (EST)

Artist / Fashion Designer / BA & MA in Fashion Design at the Estonian Academy of Arts / Digital Tech / Sustainability & Inclusivity

 

14.30     Craft 2.0 - Collaboration with Artificial Intelligence

              Haeon Kim (ROK)

Interdisciplinary Designer / Product Design at ArtCenter College of Design in LA / MA at the Estonian Academy of Arts

 

15.00     AI in the Industrial Design Process - A Short Case     Study

              Hugo Jonasson (SWE)              

BA in Product Development / MA in Industrial Design / Exploring both New and Old Technologies

 

15.30     Creativity in the age of Artificial Intelligence

              Jaan Aru (EST)

Associate Professor at the University of Tartu / Neuroscience / Author of over 40 international scientific articles and two national bestsellers / Recipient of Young Scientist Prize

 

16.15     Paneel

17.00    Konverentsi lõpp



Surya Vanka

suryavanka.com/ Instagam / LinkedIn


When I am working on a problem, I never think about beauty but when I have finished, if the solution is not beautiful, I know it is wrong. These words from Bucky Fuller inspire me.


Surya Vanka on auhinnatud tööstus- ja digidisainer, autor, õpetaja, tehnoloogiaentusiast ja pühendunud sotsiaalõigluslane. Ta on asutanud disainistuudio Authentic, mille eesmärk on vallandada igaühes peituv disainmõtleja. Ta lõi kollektiivse disainimeetodi DesignSwarms, mida kasutatakse laialdaselt MTÜ-des, ettevõtetes, idufirmades ja hariduses. Surya on USA tööstusdisainerite ühingu IDSA direktor, eelnevalt töötanud 16 aastat kasutajakogemuse osakonna juhatajana Microsoft'is, olnud ametis disainiprofessorina Illinoisi ülikoolis, olnud aastaid Seattle Design Festivali president.

 

Disain & tehisintellekt: Järgmine Oppenheimeri moment? 

Tehisintellekt on arenenud tuleviku ulmest praeguseks reaalsuseks. Koos oma suure mõjuga toob see kaasa uusi ohte ja eetilisi probleeme. Ettekandes näitab Surya, et disaineritel võib olla võtmeroll tehisintellekti vormimisel, et see oleks tulevikus positiivne jõud, mis teenib ühiskond ning suurendab, mitte ei asenda inimese võimeid.



Carlo Branzaglia

LinkedIn

 

Good design enables, bad design disables. (Paul Hogan)

 

Carlo Branzaglia (sündinud 1962 Cesenas) on Milano IED kõrgkooli suursaadik. Ta õpetab Bologna Kunstiakadeemias, kus ta on olnud Bologna Disainikeskuse ning disaini ja tarbekunsti osakonna koordinaator. Carlo on pidanud loenguid ja kõnesid Itaalia ja välismaa ülikoolides ning kirjutanud mitu raamatut. Ta kuulub ADI Tööstusdisaini Ühingu juhatusse ja Cirulli Fondi teaduskomiteesse. Ta on olnud kolm korda Itaalia disaini suursaadik (2018. aastal Ankaras, 2019. aastal Minskis ja 2022. aastal Zagrebis).

 

Disain ja AI. Tõenduspõhine praktika / Praktikapõhised tõendid 

Kas andmete ja kogemuse suhe võib olla disainimetoodika keskne element? Kas disain saab töötada andmete sätestamisel, et vältida eelarvamusi ja stereotüüpe AI kasutamisel? Jällegi: kas disain saab mõjutada tehisintellekti poolt genereeritud tegevusprogrammi? Ja lõpuks: kas disain võib hõlbustada tehisintellekti poolt toetatava sidusate teadmiste võrgustiku arendamist? Praegu on küsimusi sel teemal endiselt palju ja erinevaid. Me vajame praktikat, et leida vastuseid.




Darren Yeo

LinkedIn

 

Being on a journey of design thinking prompted me to rethink what design will be in the next 10 years. It has also led me to redesign thinking by having different perspectives through creative means.

 

Darren Yeo on disainiinnovatsiooni praktik, kellel on kümne aasta pikkune kogemus disainimõtlemise, lean startup'ide ja kasutajakogemuse alal. Praegu uurib ta integreeritud kogemuste tulevikuarenguid ehitatud keskkondades. Tal on magistrikraad innovatsiooni, ettevõtluse ja juhtimise alal ning bakalaureusekraad tööstusdisainis.

 

Disain 4.0: Disainijuhtimine uues tööstuses 

Kas disaineritel on vaja oma oskusi ja teadmisi uue tööstusrevolutsiooni kontekstis täiendada? Jah, ent sellega kaasnevad omaette väljakutsed. Loengus selgitatakse, miks disainerid peavad kohanema uute muutustega, samuti esitatakse praktilised sammud esimeste sammude tegemiseks.




Xenia Joost

xeniajoost.com/en / Instagram / Facebook

 

As a designer, my principle is to solve, not create problems, and my journey is driven by the aim to inspire positive change and make a meaningful impact through my creative endeavors.

 

Xenia Joost, kunstnik ja moedisainer, on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia moedisaini bakalaureuse- ja magistriõppe. Tema loominguline silmaring laieneb digitehnoloogiaga. Ta on huvitatud jätkusuutlikkusest ja kaasavusest ning tema piire nihutavad tööd ühendavad kunsti ja moe.

 

Jätkusuutlik mood digitaalajastul: Disain 4.0 omaksvõtt. 

Oma loengus „Jätkusuutlik mood digiajastul: Disain 4.0 omaksvõtt“ uurin, kuidas tipptehnoloogia, nagu tehisintellekt ja virtuaalreaalsus, sulandub jätkusuutlike tavadega, mis loovad loomingulisi ja keskkonnateadlikke lahendusi, kujundades nõnda moe tulevikku.




Haeun Kim

haeunkim.com / Instagram 

 

Having Fun is part of "Fun"ction! Not all design in the world has to be serious with smart-dude-sound like description.

 

Haeun Kim on interdistsiplinaarne disainer, kes keskendub igapäevastele esemetele. Ta õppis tootedisaini ArtCenter College of Design'is Los Angeleses, töötas tööstusdisainerina USA-s ning lõpetas hiljuti oma magistriõppe Eesti Kunstiakadeemias Tallinnas.

 

Taid 2.0 - Koostöö tehisintellektiga 

Loeng on mõeldud tehisintellektiga töötamise kogemuste jagamiseks, samuti AI erinevate aspektide vaatlemiseks loomeprotsessi kontekstis. Eesmärk on tutvustada erinevaid AI ja disainerite koostöömudeleid ning arutleda loominguliste inimeste võimaluste ja probleemide üle.




Hugo Jonasson

behance.net/hugojonasson / LinkedIn

 

Design is not just about making things look good, or making functional products. It's about combining those aspects with human emotions, needs and desires.


Hugo Jonasson on Rootsi läänerannikul asuvas Göteborgis tegutsev disainer. Hugo on lõpetanud tootearenduse bakalaureuse- ja tööstusdisaini magistriõppe ning tema eesmärk on uurida nii uut kui ka vana tehnoloogiat. Visuaalse inimesena on tema südameasjaks muuta disain nii paeluvaks kui ka funktsionaalseks ning esitleda toodet parimas võimalikus valguses.

 

AI tööstusdisaini protsessis - lühike juhtumiuuring 

Selles loengus käsitletakse tehisintellekti tööriistade kasutamise teemat ja mõju pildi genereerimiseks tööstusdisaini protsessis. Tehisintellekti tööriistakasti kasutatakse disainiprotsesside ümberstruktureerimiseks uuteks protsessijuhenditeks, mis kasutavad neid tööriistu protsessi keskse osana. Samuti käsitletakse sellest tulenevat juhtumiuuringut.




Jaan Aru

 

Inspire and motivate

 

Jaan Aru on Tartu Ülikooli kaasprofessor, kes uurib loovust, neuroteadust, tehisintellekti ja tehnoloogia mõju inimvaimule. Ta on avaldanud üle 40 rahvusvahelise teadusartikli ja kaks üleriigilist menukit. Oma saavutuste eest teaduse populariseerimisel on ta saanud kaks korda Eesti teaduse populariseerimise auhinna. 2019. aastal sai ta Eesti presidendilt noore teadlase preemia. Ta on pidanud üle kahesaja populaarteadusliku ettekande ettevõtetele, koolidele, valitsusasutustele ja laiemale avalikkusele.

 

Loovus tehisintellekti ajastul 

Kas genereeriv tehisintellekt, nagu ChatGPT, Dall-E2, Midjourney jt, läheneb inimintellektile? Kas need süsteemid on sama loovad või isegi loovamad kui inimesed? Mis üldse on loovus ja kuidas seda kõige paremini mõista? Loeng väidab, et loovusel on olulisi aspekte, mida geneeriline tehisintellekt ei hõlma. Siis muidugi tekib küsimus, kuidas neid vahendeid kõige paremini ära kasutada. Ning milline on selliste tehisintellekti tehnoloogiate mõju lastele ja haridussüsteemile?