Rahvusvaheline Loov Euroopa projekt „SMOTIES: Loometegevus väikestes ja eraldatud paikades” on viimased neli aastat olnud hõivatud ruumilahenduste elluviimisega kümne Euroopa riigi ääremaadel.

Loominguliste uuenduste toel on disaini kasutatud kui loomingulist tööriista, mugandatud seda kontekstile vastavaks ning tänu kohalike kaasabile on nõnda muudetud avalik ruum kvaliteetsemaks, kaasavamaks ning huvitamaks.

Sinu ees on lood Euroopa eri paigust: 9. sajandil loodud Islandi asulast Borgarnesist kuni Kreeka saare Syrose looduskaitse all olevasse Apano Meria piirkonnani välja. Looduskaitse all on ka Eesti „kauge paik”: Lahemaa südames asuv Joaveski endine tööstusküla.

Projekt on osa pikema ajalooga Human Cities platvormist, mis mõeldud interdistsiplinaarseks võrgustumiseks ning mille eesmärk on uurida, kuidas elanikud kohanevad muutustega regioonis ning kaasava disaini meetodi kaudu leiutada ka ise uuenduslikke, elukvaliteeti tõstvaid protsesse.



EESTI / JOAVESKI

Projekt 

Joaveski asub Lahemaa rahvuspargi südames ja see sai 19. sajandi lõpul tuntuks tööstuskülana, kus asusid hüdroelektrijaam ja papivabrik. Tänaseks arvukalt järele jäänud tehase (abi)hooned peegeldavad viimaste sajandite kultuurilugu, mistõttu on need kantud ka Eesti Kultuurimälestiste registrisse. 

Eesti Disainerite Liidu tiim maandus Joaveskis 2021. aastal, esimesed korralikud kohtumised algasid 2022. aastal ning samal suvel alustati ajurünnakuid ja katsetati juba ka mõningaid muudatusi tehase aladel. 

Kui kohalike elanikega oli kontakt saavutatud, võtsid ka muutused ajapikku aset: disainerite ja külaelanike koostöö tulemuste seas on kohalike matkaradade kunstiline ja ajalooline töötlemine, täpsustamine ja arendamine, minipodcast „Sauna FM“ ning üsna palju erinevaid üritusi, mis on olnud pühendatud küll kunstinäitustele, suvelaagritele, küll eksootilistele Tulevikutoidu kohtumistele.

 Koostöös kohalikega on uuritud ja säilitatud väärtuslikke lugusid ja andmeid. Töö kavandatava Stuudio Joaveski kallal on võimaldanud renoveerida kaks vana tehase kõrvalhoonet ja kasutada neid erinevatel eesmärkidel (näitused, koosviibimised, ajutised tööruumid, jne). Koos SMOTIES projektiga soovib linn tulevikus osaleda ka rahvusvahelises vahetusprogrammis.

Organisatsioon

Eesti Disainerite Liit (EDL) on Eesti disainereid ühendav mittetulundusühing, mille eesmärk tutvustada Eesti disaini kodu- ja välismaal ning toetada disaini selle mõiste kõige laiemas tähenduses. 

1989. aastal asutatud organisatsioon koondab sadu eksperte, tagades oma liikmete kõrge taseme ja eetikakoodeksi järgimise. Organisatsiooni tegevus keskendub disainiteadlikkuse ja -tõhususe arendamisele, disainerite kutseoskuste ja -teadmiste parandamisele ning disainivaldkonna ürituste läbiviimisele.

 EDL korraldab iga-aastast Disainiööd ja annab alates 2006. aastast välja Eesti Tootedisaini auhinda BRUNO. Eesti disaini promoks on 2010.a. asutatud Eesti Disaini Maja (EDM) ning Eesti disaini on rahvusvaheliselt eksponeeritud ligi 30 riigis. EDL on aktiivne disaini katusorganisatsioonide liige.



PORTUGAL / ESTREITO DA CALHETA

Projekt

Portugali saarel Madeiral töötasid SMOTIES tiim ning Estreito da Calheta elanikud käsikäes. Tänu põhjalikule (ära)kuulamisele loodi viljakas suhtlusraamistik. Kaasavates aruteludes sooviti tugevdada kogukonnatunnet koos kohaliku kultuuriprogrammiga. Eesmärgiks on luua füüsiline ruum, mis tooks inimesed kokku ja puhuks kultuuri- ja kunstialgatuste kaudu külale uut elu sisse.

SMOTIES meeskonna korraldatud külakoosolekul elavnes kogukond ise ja visualiseeris oma ideid ja soove paberil. Sellest kohtumisest inspireerituna valmis Estreito da Calheta elanikest dokumentaalfilm, mis heitis pilgu nii minevikku kui ka tulevikku ning mis tuli koos SMOTIES näitusega 1. juulil 2023 näitamisele.


Organisatsioon

Aastal 1988 asutatud avalik-õiguslik Madeira Ülikool (UMa) püüab vastata rahvusvahelistele standarditele tipptasemel hariduse, teadustöö ja piirkondlike teenuste kaudu.

Konkreetselt hõlmab instituut inseneriteadusi ja tehnoloogiat, loodus-, sotsiaal-, kunsti- ja humanitaarteadusi, samuti on esindatud tervishoid ning ärijuhtimine. Teadmussiire keskendub fundamentaalsetele, rakenduslik-teaduslikele ja kultuurialastele uuringutele.



ÜHENDKUNINGRIIGID / PENMACHNO

Projekt

Väike Penmachno küla, mis asub Walesis Eryri rahvuspargis, on viimase sajandi jooksul teinud läbi suuri muutusi. Kunagine elujõuline kogukond, mille keskmes olid kiltkivi kaevandamine, villatootmine ja põllumajandus, on kaevanduste ja villavabriku hääbumise tulemusel kaotamas oma kultuuri- ja kaubanduspärandit. Tänapäeval on peamiseks majandusharuks turism, kuigi põllumajandus on endiselt oluline osa kohalikust majandusest.


Viimase nelja aasta jooksul on Clear Village teinud koostööd Penmachno kohalike ja Manchester House'i (üks linna tööstusajastust pärit kolmekümnest kauplusest) omanikega, et muuta küla keskuses asuv mahajäetud ala elujõuliseks kogukonnaruumiks. Oriel Machno (walesi keeles ’Machno galerii’) tähistab kohalikku käsitööoskust, rahvusvahelist kunsti ja disaini ning kohalike teadmiste säilitamist ja jätkusuutlikkust, austades mineviku pärandit, vaadates samas tulevikku.


Organisatsioon

Clear Village on Londonis asuv heategevusorganisatsioon, mis kasutab loomingulisi taastuvmeetodeid, et aidata kogukondadel seista silmitsi oma probleemidega, tugevdada sotsiaalset ühtekuuluvust ja leida endas olev vastupanuvõime.



KREEKA / APANO MERIA

Projekt

Syrose saare põhjaosas asuv Apano Meria omab tohutut kultuuripärandit ja hämmastavat maastikku, mida kaitstakse ja arendatakse SMOTIES meeskonna abiga. Koostöö elanikega edendab kollektiivset teadlikkust, et ühiselt jätkusuutlikke tavasid ja lahendusi leida. Sotsiaalsete ja ökoloogiliste meetmete eesmärk on ühelt poolt tugevdada kogukonda ning teiselt poolt säilitada ja kaitsta piiratud loodusvarasid.

Ermoupolises, Egeuse Ülikoolis korraldati seminar, mis keskendus Apano Meria eripärale ja kultuuripärandile. Viimasete edendamisel on vältimatult tähtsad sotsiaalne ühtekuuluvus ja õiglus, mis on kultuuri säilitamise ja keskkonnakaitse aluseks.


Organisatsioon

Egeuse Ülikool (University of the Aegean) alustas tegutsemist 2000. aastal. Toote- ja süsteemidisaini osakond on spetsialiseerunud integreeritud disainile. Disainitehnika osakond, mis asub Syrosel, on ainus taoline kogu Kreekas.

Lisaks nüüdisaegsetele õppemeetoditele ja -praktikatele on üliõpilastel ligipääs tasemel ekspertteadmistele. See tuleneb teadussektori rahvusvahelisest tunnustusest.



ISLAND / BORGARNES

Projekt

Borgarnesi väikelinn asub Borgarfjörðuri fjordi ääres ja seal elab 2108 elanikku. Esimene asustus rajati juba 9. sajandil ja Borgarnes kujunes hiljem, 19. sajandil, kaubavahetuskeskuseks. Sadam kui linna kese mõjutas oluliselt linna arhitektuurilist arengut.

SMOTIES meeskond töötab kohapeal alates 2021. aastast. 2022. aastal viisid nad läbi interdistsiplinaarse uuringu, et teha kindlaks võimalikud avalikud ruumid. See hõlmas humanitaarteadusi, planeerimist ja arhitektuuripraktikaid ning arutelusid kogukonnaliikmetega. Projekti eesmärk on valitud avalike ruumide tänavapildi ümberkujundamine koos elanikega kodanikekeskse ja osalusel põhineva projekteerimise käigus. Suvel 2023 keskenduti ühiselt kujundatud prototüübi rakendamisele, kasutades laiendatud reaalsuse lahendusi kodanikusõbralike avalike ruumide jaoks.


Organisatsioon

Alternance on Reykjavikis asuv arhitektuuri- ja linnaplaneerimisbüroo. Alates selle loomisest 1999. aastal hõlmab see laia loomingulise praktika ja rakendusuuringute valdkonda. Alternance liitus SMOTIES / Human Cities meeskonnaga MAPSi - avaliku ruumi multidistsiplinaarse hindamise, avaliku ruumi kvaliteedi parandamise ja ametiasutustele soovituste andmise metoodika - väljatöötamise kaudu.



PRANTSUSMAA / DORLAY TAL & SAINTE-CROIX-EN-JAREZ

Projekt

Alates 18. sajandist on Dorlay orgu nõrgunud rikkalikud teadmised tekstiilitööstusest, kus traditsioonilised oskused tööstushoonetest on ühendatud infrastruktuuri rikkaliku pärandiga. Mitmes orus asuvas külas tehakse pingutusi, et väärtustada järele jäänud käsitöötraditsioone. Sainte-Croix-en-Jarez on seevastu tuntud oma kartuuslaste kloostri poolest. Selle elanikud kaitsevad ja edendavad selle ümber käivat materiaalset ja immateriaalset pärandit, eriti tulevaste põlvkondade jaoks, kuid ka piirkonna turismi jaoks.

Alates 2022. aastast on Cité du Design korraldanud mitmeid SMOTIES tööriistakasti suunistel põhinevaid töötubasid, et edendada elanike vahel lävimist ja pakkuda ruumi tulevastele projektidele.

Põlvkondadevahelised meetmed, nagu kogukonna kaardimängu loomine Sainte-Croix-en-Jarez'is ja keskkonnasõbraliku liikuvuse edendamine, on Dorlay oru algatuste keskmes.


Organisatsioon

Cité du Design on kõrghariduse ning kunsti ja disaini edendamise platvorm. Alates 2010. aastast on see moodustanud Saint-Étienne'i kunsti- ja disainikooliga ühise asutuse. Alates 1998. aastast korraldab platvorm iga kahe aasta tagant Saint-Étienne'i disainibiennaali, kus osalevad disainerid üle kogu maailma.



SLOVEENIA / TOPOL PRI MEDVODAH, ZLEBE & BELO

Projekt

Projekt SMOTIES raames kujundatakse Polhograjski Dolomiti maastikupargis ümber avalikud kohad ja kultuurirajatised, ühendades traditsioonid kaasajaga. Piirkonna elanikud osalevad selles protsessis aktiivselt, tugevdades nõnda ka piirkonna kogukondlikku identiteeti. Kuigi see on lähedal paiknevate asulate ja pealinna Ljubljana elanike jaoks populaarne ühepäevane sihtkoht, puudub selles piirkonnas ühistranspordivõrk ja on vähe avalikke rajatisi.

Koos Sloveenia Linnaplaneerimise Instituudiga (UIRS) viidi ellu projektid, mis parandasid kohalikku kogukonda, näiteks niitude ja metsade taaskasutamine avalike ruumidena, ühendades kaasaegse kunsti ja traditsioonilise maaeluga seotud tegevused.

SMOTIES lähenemisviisid on võimaldanud ka uusi suuniseid avalike ruumide osaluspõhiseks muutmiseks teistes Sloveenia väikestes kohtades riikliku ruumipoliitika raames.


Organisatsioon

Sloveenia Vabariigi Linnaplaneerimise Instituut (UIRS) on juhtiv riiklik teadusasutus, mis tegeleb linna- ja ruumilise arengu edendamisega Sloveenias. Selle interdistsiplinaarsed töörühmad tegelevad süvitsi linnaplaneerimise erinevate aspektide uurimisega, hõlmates elamupiirkondi, maastikke ja linnaruumi üldist arengut.

Koostöös kodumaiste ja rahvusvaheliste partneritega püüab UIRS saavutada teadusuuringute tipptaset ja rakendada tulemusi praktikas.



AUSTRIA / OBERZEIRING

Projekt

Oberzeiringis, umbes 830 elanikuga linnakeses Ülem-Stüürias on rikas hõbeda kaevandamise ajalugu. Tänapäeval on see tuntud oma kaevandusmuuseumi ja tervisespaa poolest. Oberzeiring elatub ka turismist. Siiski kannatab kohaliku kogukonna elukvaliteet kehvade ühistranspordiliinide, suure liikluskoormuse, vabade töökohtade puuduse ja kohtumispaikade vähesuse all.

Koostöös FH JOANNEUM Graziga toimuvad regulaarsed arutelud suhtluse parandamiseks avalikus ruumis. Linna tähtsaimat platsi, turuplatsi, kasutatakse praegu parkimis- ja bussialana. Seetõttu töötati lisaks projektidele nagu näiteks sõidujagamispink ja “vabad kohad” välja ka väljakule mõeldud ajutine mööbel. See vastas elanike soovidele ja vajadustele: istumis- ja mängualad ning haljastus.

Mööblile on paigaldatud ka spetsiaalselt kujundatud lipud ja mängulised teabekuubid, et parandada Oberzeiringi klubide kohalolekut, tugevdades seeläbi nende omavahelist suhtlust. Neid kasutati esmakordselt 2023. aasta kevadel toimunud suvefestivalil „Frischer Wind“.


Organisatsioon

Disaini- ja Kommunikatsiooni Instituudis koolitame disainereid, kes on võimelised kriitiliselt mõtlema. Nad õpivad arvestama majanduslikku, sotsiaalset, kultuurilist ja tehnoloogilist tausta, et ühiskonda tõhusalt kujundada.

Disainialased teadmised ja oskused, kasutajakesksed meetodid ja väliuuringud on kõik meie õppekavade olulised komponendid. Töötades interdistsiplinaarsetes rühmades, omandavad üliõpilased praktikat koostöös ettevõtete, disainibüroode ja kultuuriasutustega.



POOLA / BOBREK

Projekt

Cieszyn on umbes 32 000 elanikuga linn Poolas, mis asub Tšehhi Vabariigi piiril. Bobrek on Cieszyni linnaosa, kuid oli varem iseseisev naaberküla.

Bobrek oli mõeldud elamiseks 18 000 inimesele ning selle jaoks projekteeriti suur hoonete kompleks. See uute majutusvõimaluste idee viidi lõpuks ellu kahe väikese asula kujul. Need asulad ei ole seotud ühegi sotsiaalse infrastruktuuriga ja seega ei ole nad seotud ka kultuurikeskuste, koolide ega ühistranspordiga.

Elu Bobrekis pakub seega vähe väljavaateid inimestele, kes soovivad elada kogukondlikku ja võrgustunud elu. Seetõttu ongi elanikega tehtavate tegevuste eesmärk kujundada ja kavandada kahe asula vahelised alad ühistegevuseks.


Organisatsioon

Zamek, poola keeles „loss“, on alates 2007. aastast Poola-Tšehhi piiril asuvas Cieszynis asuv disainikeskus. Zamek teeb koostööd ettevõtete, MTÜde ja avalike asutustega - kõikjal, kus ja kõikidega, kel on nõudlus innovaatilise mõtlemise järele.



ITAALIA / BASSO MONFERRATO

Projekt

SMOTIES projekt loob Albugnano identiteedist nüansirikka assamblaaži, põimides omavahel suhtlusalased ja ruumilised andmed, ühendades minevikupärand praeguste püüdlustega. Linnakodanike osalusel toimuva protsessi käigus on kindlaks määratud linna oluliste kohtade võrgustik: minevikulised - mis on seotud isiklike mälestustega ja sisaldavad sümboolseid ja funktsionaalseid tähendusi - ning need, mis keskenduvad olevikule ja mille eesmärk on ühine ja uuendatud soov projekti arendamiseks, püüdes taastada seda, mis on kadunud näiteks ruumide sulgemise või viimastel aastakümnetel toimunud maakasutuse muutuste tõttu.

Lõplik strateegia koondab kokku kaheksa kohta, mis võimaldavad nende kasutamist elanike poolt ja räägivad külastajatele neis olevaid lugusid, rituaale ja tavasid. Kõik nad on varustatud „tootemitega“: jutustavate elementidega küla ja selle elanike ajaloost ja lugudest, mis loovad raja läbi ajaloolise keskuse koos piltide ja ligipääsetavuse teabega. Lisaks, tänu taktikalisele linnaruumi sekkumisele on osa väljakust muudetud jalakäijasõbralikuks, tagastades selle ruumi kodanike igapäevategemisteks.


Organisatsioon

1863. aastal asutatud Politecnico di Milano on oma haridus- ja teadusnäitajate poolest maailma juhtiv õppeasutus inseneriteaduste, arhitektuuri ja disaini valdkonnas ning kuulub QS-i edetabelis 10 parima hulka. Ülikooli aktiivne Human Cities tiim asub Polimi DESIS Labs'is ja keskendub teenuste disainile ja disainiaktivismile.