XIV TALLINN DESIGN FESTIVAL
16.09.—22.09.2019  
FUTURE MATERIALS

Festivalist
XIV Tallinna Disainiöö Festival 


Disainiöö toimub 16-22/09/2019. Põhilised toimumiskohad on Noblessner, Telliskivi, EKA, lisaks viivad DÖ satelliidid läbi oma üritusi ja väljapanekuid linna erinevates paikades, astume ka Tallinnast välja Tartusse.


Festival kannab nimetust “Tuleviku materjalid“ /Future Materials/. Teemavaliku tingis asjaolu, et disainerid ja arhitektid tunnevad suhteliselt vähe uusi moodsaid materjale ning nende toimet. Samuti aitas teema valikule kaasa fakt, et peatselt keelustatakse kõik plastnõud, -kotid ja mitmed muud plastikust tarbeesemed. Kiiresti on vaja reageerida, et leida
alternatiivseid looduslikke materjale ning see on valdkond, kus disainerid aina rohkem teadlastega koostööd teevad.

Viimastel aastatel on ka EKAs keskendutud just uutele materjalidele, peamiselt biopõhistele. Tausta mõttes tasub mainida, et leiutatud on mitmeid uusi kohalikest vetikatest tehtud materjale (mitte otseselt ainult vetikaid kasutades, vaid erinevatest liikidest, nt furtsellaraani ja alginaati sünteesides), mis järjest rohkem ka ettevõtetele huvi pakuvad. Lisaks on
kasvatatud materjale seene mütseeli kasutades ning bakteriaalse tselluloosi farmi pidades.


Disainiöö festivali programmi kuuluvad harivad ettekanded konverentsi raames, töötoad ja õpetlik näitus nii materjalidest kui ka uudistoodetest, kus on kasutatud loodussõbralikke materjale. Eestis on teema eestkõnelejaks doktorikraadiga Kärt Ojavee oma tiimiga. Reet Aus, samuti disainidoktor, tutvustab lisaks upcycling meetodile ka tooteid, mis on tehtud lõngast, mille valmistamiseks kasutatakse vanu rõivaid. Rahvusvahelist mõõdet ja kogemust jagavad Zoe Powell ja Riina Õun Londonist ning Simone de Waart Eindhovenist. Tema kureeritud on ka näitus Material Sense ning tema juhendamisel saavad materjalihuvilised valmistada töötoas käegakatsutavaid tooteid. Keskkonna hoiule
keskendub ka näitus The Future Begins Now Ungarist. EKSIG konverentsi (Experiential Knowledge) spetsiaalne huvigrupp toob Tallinna 80 disainiuurimuse eksperti. Kahepäevane konverents toimub EKAs uue tekstiiliosakonna juhataja Kristi Kuusk juhtimisel.

Sellegipoolest ei ole vaja karta, et Disainiöö festival keskendub liigselt vaid teaduslikkusele. Pöörame endiselt tähelepanu erinevatele disaini valdkondadele, meelelahutusprogrammile ning kindlasti ka väikestele loomeinimestele. Disainiöö kavas on töötuba Oh, missugune paberist kaos?!, mida veab lastedisaini magister Eva Liisa Kubinyi. Lisaks otsitakse
võimalusi, kuidas viia disainmõtlemine koolidesse.

Festivali noorema publiku magnetiks on disainikoolide väljapanek Telliskivis. Välkloengud nagu PechaKucha ja Mina olen Disainer on populaarsed nii ala professionaalide kui ka lihtsalt oma teadmisi täiendada soovivate kultuurihuviliste seas. Esinejate seas on Andrus Kõresaar, Vilve Unt ning palju teised kogemustega loomeinimesed.

Sotsialiseerumiseks ja meelelahutuseks on kavas erinevaid üritusi. Moeetendus D_O_M. on pühendatud festivali peateemaga seonduvalt materjali teemale ning toimub Shipyardis.

Uus formaat Disainiöö festivali raames on Kasvubaar, mille eesmärk on kokku viia disainerid ja investorid. LHV ja Funderbeam aitavad disainerite ettevõtmisel saavutada järgmist arenguhüpet.

Festivali rahvusvahelist tuntust kinnitab erinevate maade suur huvi osaleda, mis festivali lähenedes järjest kasvab. Oodata on väljapanekuid Hollandist, Ungarist, Poolast, Prantsusmaalt, Ukrainast. Tutvustame ka kodumaiste erinevatest põlv- ja koolkondadest pärit plakatimeistrite viimase kahe aasta tipploomingut, mis annab ülevaate Eesti plakatikunsti põnevast hetkeseisust. Haapsalu Graafilise Disaini Festivali korraldatud konkurss- näituselt Eesti Kultuuriplakat 2019 valib professionaalne rahvusvaheline žürii 82 teost.

Linnaruumi elavdamiseks paigutatakse Noblessneri territooriumile erinevaid installatsioone. Valguskunsti ja multimeedia näitus Dark Matter/White Noise hõivab Noblessneri uhiuut linnaruumi ja suhtestub samas kvartali veel avastamata nurgatagustega. Festivali mitmekesistab tihe satelliitide programm; kaasataud on ka muuseumid. Enamus üritusi on
külastajatele tasuta. Populaarsust kogub disainikaubandus. Seekordne Disainitänav + Moepõik toimub Noblessneri Shipyardis, kust on võimalik soetada kodumaist disaini.


Vaata 2018 festivali muljeid siit.

Vaata 2017 festivali muljeid siit.

Vaata 2016 festivali muljeid siit


Korraldajad

Peakorraldaja
Ilona Gurjanova
+372 55573687
Tehniline tugi
Rinald Kodasma
+372 51937600
Kommunikatsioon
Evelin Ojamets
+372 5212890
Rõivadisainietendus D_O_M
Piret Mägi
+372 55977444
Valgusinstallatsioonid
Indrek Leht
+372 56135536
Näitused
Madlen Hirtentreu
+372 53437070
Turundus
Kirke Tatar
+372 55590787
Väliskülaliste juht
Jana Pala
+372 55647575
Disainikoolide näitus
Ann Rehemaa
Disainitänava projektijuht
Krista Rebane 
+37258243293
Infopank
Eva-Karlotta Tatar
+37258046272
Vabatahtlikud
Kerly Arras
+372 56892666
Aftermovie autor
Liis Mutli
Fototiimi juht
Tago Kalbri
+372 58130134
Disainijuht
Helena Koop (lapsehoolduspuhkusel)
+372 5061472
Disainitänav kuraator
Kristin Kivimäe (lapsehoolduspuhkusel)
+372 58132313

Majutus


Solo Sokos Hotel Estoria

Eesti disaini ja lugude hotell Estoria on privaatne oaas linnakeskuses nii ärikohtumisteks kui rahulikuks puhkuseks. See hotell tutvustab Eestit oma külalistele täiesti unikaalsel viisil – iga hotellituba räägib ühe Eestit tutvustava ja intrigeeriva loo ning lugusid kohtab klient oma igal sammul kogu hotellis. Kas teadsite, et maailma esimene avalik jõulukuusk püsitati Tallinnas 1441. aastal või et maailma vanim käsitulirelv “Otepää püss” on pärit Eestist? Lisaks leidub üle hotelli rohkelt kohalikku disaini.
Estoria iga numbrituba pakub erilist luksusta – need NASAs välja töötatud erilise materjaliga voodid parandavad naha pindmist vereringet ja garanteerivad hea une. Hotell asub  Viru hotelli kõrval, kust on ka otsene ligipääs Viru konverentsikeskusse ja kaubanduskeskusse.

Estoria hotell asub südalinnas aadressil Viru väljak 4, 10111 Tallinn, Estonia

Kontakt

MTÜ Disainiöö
info@disainioo.ee